Доказване на витамини

Витамините са основни хранителни вещества - наред с белтъците, мазнините, въглехидратите и минералните соли. Биологичното значение на витамините се състои в това, че изпълнявайки ролята на кофактори на ензимите, те участват пряко в катализирането на редица жизненоважни процеси в организма.
Необходими са за нормалното протичане на всички реакции в организма, за усвояването на хранителните вещества, за растежа и възстановяването на клетките и тъканите.
Редовният им внос повишава имунитета и устойчивостта на организма към неблагоприятните фактори на околната среда, подпомага кръвотворенето и функциите на черния дроб и жлезите с вътрешна секреция. Витамините са необходими и за нормално използуване на белтъците, мазнините, въглехидратите и минералните соли. При тяхната липса или недостиг обмяната на тези хранителни вещества се нарушава.
При правилно организирано рационално хранене организмът получава всички витамини и не се налага допълнителен внос на синтетични витаминни препарати. Естествените витамини се усвояват по-добре и оказват по-благоприятно въздействие от техните синтетични аналози, продавани по аптеките.
Потребностите на организма от витамини зависят от възрастта, пола, физиологичното състояние, професията и условията на труд. Дневните нужди от витамини са повишени при бременност, кърмене, интензивен физически и умствен труд, активно спортуване и след инфекциозни заболявания.
Недостигът или липсата на витамини може да предизвика специфични недоимъчни състояния и болести наречени хипо- и авитаминози. Приемането на големи количества витаминни препарати е причина за хипервитаминози. Големите дози синтетични витамини активират ензимите, които разрушават излишните количества от приетия в организма витамин. Активността на тези вещества продължава доста дълго време след прекратяването на повишения витаминен внос. Така се стига до възникване на хиповитаминозни състояния при адекватно внасяне на витамини с храната. Затова приемането на витамини под формата на лекарства е желателно да става по лекарско предписание.

Указания за практическа работа:


1. Доказване на Витамин С

1.1 Реакция с К3Fe(CN)6 - Витамин С редуцира калиев ферицианид (червена кръвна сол K3[Fe(СN)6]) в алкална среда до калиев фероцианид K4[Fe(СN)6], който с йоните на Fe3+ образува в кисела среда берлинско синило.


А/ Необходими материали: 10% разтвор на NaOH , 10% разтвор на HCl, 5% разтвор на К3Fe(CN)6, 1% разтвор на FeCl3 , водни екстракти съдържащи витамин С от шипки и други продукти, дестилирана Н2О.

Б/ Ход на анализа: В епруветки се поставят съответно : в първата 5 капки дестилирана Н2О, а в останалите по 5 капки от изследваните разтвори. Към всяка епруветка се добавят по 1 капка 10% разтвор на NaOH и 1 капка 5% разтвор на К3Fe(CN)6. Сместа в епруветките се хомогенизира добре към всяка от тях се добавят по 3 капки 10% разтвор на HCl и 1 капка 1% разтвор на FeCl3. Разбърква се добре. В епруветките с екстракти на витамин С се получава интензивно синьо оцветяване от берлинско синило.

1.2 Реакция с луголов разтвор. Йодът от луголовия разтвор (жълто оцветен) се присъединява към двойната връзка на аскорбиновата киселина, която се редуцира и разтвора се обезцветява.

А/ Необходими материали: луголов разтвор, 3% разтвор на Н2О2, воден екстракт съдържащ витамин С от шипки, разтвор на витамин С, дестилирана Н2О.

Б/ Ход на анализа: В четири епруветки се наливат съответно по 2 ml, в първата дестилирана Н2О, във втората и третата разтвор на витамин С и в четвъртата воден екстракт съдържащ витамин С от шипки. В третата епруветка витамин С се разрушава чрез прибавяне на няколко капки 3% разтвор на Н2О2 (или чрез кипване).
Към всички епруветки се добавят по 2 капки луголов разтвор.

1.3 Редукция на метиленово синьо – витамин С редуцира разтвор на метиленово синьо като го обезцветява.

а/ Материали и реактиви:0,01 % разтвор на метиленово синьо, разтвор на витамин С , 10 % разтвор на NaНСО3 , воден екстракт съдържащ витамин С от шипки, дестилирана Н2О.
б/ Ход на анализа:
– В контролна епруветка се поставя 1 ml дестилирана Н2О, а в други епруветки се поставят по 1 ml от разтворите на витамин С и водeн екстракт съдържащ витамин С от шипки. Към всяка от епруветките се добавя по 1 капка разтвор на метиленово синьо и по 1 капка 10 % разтвор на NaНСО3.


2. Доказване на Витамин В1

а/ Материали и реактиви: – 0.01 % разтвор на Витамин В1, разтвори на поливитамини съдържащи Витамин В1, 1 % разтвор на AgNO3, дестилирана Н2О.
б/ Ход на анализа:
– В контролна епруветка се поставя 1 ml дестилирана Н2О, а в други епруветки се поставят по 1 ml от разтворите на витамин В1. Към всяка епруветка се добавят по 2-3 капки 1 % разтвор на AgNO3. В епруветките съдържащи Витамин В1 се появява бяла парцалеста утайка дължаща се на сребърната сол на витамина.

3. Доказване на Витамин В2
а/ Материали и реактиви: – 0.05% разтвор на Витамин В2, разтвори на поливитамини съдържащи Витамин В2, к.HCl или к.H2SO4, Zn на зърна, дестилирана Н2О.
б/ Ход на анализа: – В контролна епруветка се поставя 0.5 ml дестилирана Н2О, а в други епруветки се поставят по 0.5 ml от разтворите на витамин В2. Към всяка епруветка се прибавят по 5 капки, к.HCl (или к.H2SO4) и се пуска едно зрънце Zn.
При наличие на Витамин В2 започва бурно отделяне на газ (Н2) и първоначалния жълт цвят на разтвора се загубва. Жълтият рибофлавин (Витамин В2 ) се превръща в безцветния лейкофлавин.

4. Доказване на Витамин В6

а/ Материали и реактиви: – 5 % разтвор на Витамин В6, разтвори на поливитамини съдържащи Витамин В6, 5 % разтвор на FeCl3, дестилирана Н2О.
б/ Ход на анализа: – В контролна епруветка се поставят 5 капки дестилирана Н2О, а в други епруветки се поставят по 5 капки 5 % разтвор на Витамин В6 и разтвори на поливитамини съдържащи Витамин В6. Към всяка епруветка се добавя по 1 капка 5 % разтвор на FeCl3. Съдържанието на епруветките се размесва много добре. При наличие на Витамин В6 се получава червено оцветяване.

5. Доказване на Витамин А

а/ Материали и реактиви: – рибено масло, слънчогледово масло, маргарин, Витамин А , поливитамини съдържащи Витамин А, хлороформ , к.H2SO4.
б/ Ход на анализа: – върху часовниково стъкло се поставят 1 капка от изследвания продукт и 5 капки хлороформ. Размесват се добре и се прибавя 1 капка к.H2SO4. Ако в продукта се съдържа Витамин А се наблюдава червено оцветяване.

! Ако използвате обвити таблети от витамините обърнете внимание на това, дали оцветителите няма да замаскират цвета на качествената реакция.

Здравословни и безопасни условия на труд

1. NaOH е силно корозивна. Предизвиква тежки изгаряния. Може да предизвика сериозни трайни увреждания на очите. Опасна е при поглъщане, контакт с кожата или при вдишване на прах.
Меден (II) сулфат е опасен при поглъщане.

2. к.HCl, к.H2SO4 - Контактът може да причини сериозни изгаряния и трайно увреждане. Риск от ослепяване! При попадане на веществото в очите, да се измият обилно с течаща вода , като клепачите се държат отворени. Задължително е да се потърси незабавно лекарска помощ. Не се налива вода към концентрирана киселина!
3. Спазвайте правилата за безопасна работа при нагряване със спиртна лампа.


4. Хлороформ - След вдишване: възбуда, спазми, наркоза. Работи се в камина!


Въпроси и задачи

1. Отчетете резултатите таблично и направете изводи за съдържанието на витамини в изследваните проби.

2. Защо витамин С обезцветява разтвор на метиленово синьо? Обосновете отговора си. В кои процеси в организма участва благодарение на тези свойства?

3. Каква е биологичната роля на витамините в метаболитните процеси?

4. Ако ви се наложи да направите разтвори на витамин С и витамин А, какви разтворители бихте избрали? Обосновете отговора си.

За любознателните:

 

Информационен портал за витамините ще откриете тук.