Веществата, които повишават активността на ензимите, се наричат активатори, а веществата, които понижават активността на ензимите — инхибитори.
Активатори са много йони: Na+, Mg2+, Mn2+, Со2+, а също и някои органични вещества, например жлъчните киселини са активатори на липазата.
Инхибиторите са вещества, които по определен химичен път (специфично и минимални концентрации) намаляват (потискат) каталитичното действие на ензима. Според механизма на потискащия ефект се различават няколко вида инхибиране.


Всички фактори, които денатурират белтъците, водят до намаляване и до пълна загуба на ензимната активност. Причината е нарушаване конформацията на активния център.
Такова влияние имат тежките метали, алкалоидни утаители, силни минерални киселини и др., както и редица физични агенти — висока температура, ултравиолетова радиация и пр.
Обикновено действието на тези фактори е необратимо и ензимите губят трайно каталитичната си активност.
При работа с ензими трябва винаги да се вземат мерки за отстраняването на денатуриращите въздействия.
Инхибиторите биват обратими и необратими. Обратимите инхибитори от своя страна биват конкурентни и неконкурентни.
Върху амилазата влияние оказват NaCl като активатор и СuSO4 като инхибитор. За действието на тези вещества върху активността на амилазата се съди по степента на хидролиза на скорбялата под влияние на ензима в присъствие на натриев хлорид и меден сулфат.

Указания за практическа работа:


А/ Необходими материали: 0,1%-ов разтвор на амилаза, 1%-ов разтвор на NaCl, 1%-ов СuSO4, 0,5%-ов разтвор на скорбяла, Луголов разтвор

Б/ Ход на опита: Вземат се три епруветки. В първата се налива 1 ml вода, във втората — 0,8 ml вода и 0,2 ml 1%-ов разтвор на NaCl, и в третата — 0,8 ml вода и 0,2 ml 1%-ов разтвор на СuSO4. Във всички епруветки се добавя по 1 ml разтвор на амилаза. Съдържанието на епруветките се разбърква и се добавя по 0,5 ml скорбяла, след което отново се разбърква и се темперират на водна баня при 38°С за 5 min.

След темперирането във всяка епруветка се извършва йодна проба и се наблюдава характерът на оцветяването.

Здравословни и безопасни условия на труд

1. Йодът е токсичен. Вреден при вдишване и поглъщане през кожата. Лесно се абсорбира през кожата. Разрушава лигавиците на горните дихателни пътища, очите и кожата.
2. Спазвайте правилата за безопасна работа с електрически уреди.

Въпроси и задачи

1. Отчетете получените резултати в табличен вид.

2. Направете изводи за влиянието на натриевия хлорид и на медния сулфат върху активността на амилазата.

 

За любознателните:

 

Повече за ензимите на английски език можете да прочетете тук.
Повече за ензимите на руски език можете да прочетете тук.


 

Влияние на активатори и инхибитори върху активността на ензимите